Iskolánk ökológiai lábnyoma

2016.06.12.
FacebookTwitterGoogle Bookmarks
Küldés e-mailben Nyomtatás Keresés Vissza
Iskolánk ökológiai lábnyoma
Hricsovinyi Gabriella biológia szakos tanárnő vezetésével május-júniusban felmértük az iskolai ökológiai lábnyomát. Több osztály tanulói két héten át gyűjtötték a hulladékot szelektíven, szorgalmasan végezték  a méréseket és kiértékelték az adatokat.
A nem éppen kedvező eredmények ösztönözzenek mindenkit a szelektív hulladékgyűjtésre, otthon és iskolában egyaránt!

Az ökolábnyom azt fejezi ki, hogy:
  • életvitelünk mennyire terheli meg a természeti környezetet
  • mekkora területre lenne szükségünk ahhoz, hogy hosszú távon, a környezet károsítása nélkül legyen megtermelhető az élelem, előállítható az energia, az üzemanyag, az építőanyag, a kényelmünket szolgáló gépek, ruhák, használati tárgyak stb.
  • mekkora területen lenne eltüntethető a mindezzel járó hulladék.
Az ökolábnyom mértékegysége a globális földhektár. A Földön 12,6 milliárd hektár biológiailag produktív föld- és tengerfelület van és már 7,4 milliárd ember, azaz minden emberre csak 1,7 hektár jutna. Ezzel szemben a világ ökolábnyoma 2,7 hektárra nőtt, ami 0,9 hektárral meghaladja a rendelkezésre álló hasznos területet. Ennek okai: a túlnépesedés és a túlhasználat.
Nagyobb az ökológiai lábnyomunk, mint a Föld biológiai eltartó képessége (biokapacitása), azaz olyan ütemben használjuk az erőforrásokat, amivel a természet regenerálódó képessége már nem képes lépést tartani. Jelenlegi életmódunk fenntartásához 1,5 Földre lenne szükségünk.
Általában minél gazdagabb egy ország vagy régió, annál nagyobb a lábnyoma.
 
Katar USA Ausztria Magyarország
Ökolábnyom (globális hektár) 12,6 7,99 5,44 4,4 (258%)
 
A fenntarthatónál 1,65, a világátlagnál 0,75 hektárral nagyobb lábon élünk Magyarországon!

A Baross ökológiai lábnyoma
Vizsgálat menete: 10 napig 3 osztályteremben szelektíven gyűjtöttük a szemetet (külön a papír-, a műanyag- és az aluhulladékot), ebből számoltunk egy napi átlagot termenként, majd az összes terem és a tanév napjainak számához igazítottuk. Egyéb statisztikai és fogyasztási adatok adottak voltak. A közlekedési adatokat becsléssel állapítottuk meg.
A gyűjtött adatok ITT tekinthetőek meg.

Végeredmény:
 
Egy fő ökológiai lábnyoma a Barossban: 3,75 (220%)

Mivel csökkenthetnénk az ökolábnyomunkat a Barossban?
  • szemétmennyiség csökkentése, szelektív gyűjtés
  • gyalogos, biciklis közlekedés népszerűsítése
  • pályázatok környezetbarát megoldásokra energia- és vízhasználat tekintetében
  • diákjaink környezettudatosságra, tudatos vásárlói magatartásra nevelésével                                                

 

Új honlapunk az Egységes Digitális Információs Rendszerben

Money Tours

Órarend

Facebook

Pénziránytű Bázisiskola

Határtalanul programok

Office 365 - Microsoft Teams

Digitális iskola - KRÉTA

Poszeidon iratkezelő rendszer

Fogyasztóvédelmi iskola

Adatok - elérhetőségek

Menza

Győri SZC honlapja

Videó a Barossról

Boldog Iskola cím

ICDL-vizsgaközpont

Partnerintézményi cím

50 óra közösségi szolgálat

Iskolapolgár archívum


Diákok, tanárok, adminisztratív-technikai munkatársak, életpályák!

A jövő közgazdásza

Eredményeink

Nemzetközi pályázatok

Iskolánk a Facebookon

Diákönkormányzat

120. évforduló

Sajtószoba

Our school - Unsere Schule

Impresszum

Honlapszerkesztő:
Mészáros Eszter

Honlapunkkal kapcsolatos véleményeket ill. anyagokat várunk a következő címen:
meszaroseszter75
gmail.com

Statisztika

Oldalainkat eddig
7159668 látogató
tekintette meg.

Ebben az évben: 84110
Ebben a hónapban: 22235
Ezen a napon: 532

LKW WALTER